Ekim ayında Fas’tan dönerken ve İspanya’ya giderken uçakta okumak için yanıma Hamit‘in önerdiği 100 $’lık Başlangıç kitabını aldım. Girişimciler için bir çok öneri ve gözlemin bulunduğu bu kitaptan, not ettiklerimi paylaşayım.

Kesişim

Sayfa 14: İnceleyeceğimiz gibi kesişim, sizin yapmaktan özellikle hoşlandığınız ya da başarısız olduğunuz (tercihen ikisi birden) şeyler ile insanların ilgilendikleri şeyler arasındaki ortak noktadır. Kesişimi anlamanın en kolay yolu, sizin önemsediğiniz şey ile başka insanların para harcamak istedikleri şeylerin örtüştüğü alan olarak düşünmektir.

Beceri Dönüşümü

Sayfa 15: Öğretmenler genelde öğretmenlik dışında pek çok şeyde de iyidirler; iletişim, uyum sağlama, kalabalık kontrolü, ders planlama ve farklı gruplar (çocuklar, ebeveynler, yöneticiler, meslektaşlar) arasında kolrdinasyon sağlama gibi konularda da başarılıdırlar. Öğretmenlik başlı başına yüce bir meslek ve bu beceriler bir iş kurmak için de kullanılabilir.

Sayfa 17: Bir iş kurmak için gerekenler çok basit; bir MBA, yatırım sermayesine ve hatta detaylı bir plana ihtiyacınız yok. Sadece bir ürün veya hizmete ve bunun için ödeme yapmak isteyen insanlara ve ödemeleri almak için bir yönteme ihtiyacınız var.

Sayfa 25: “Biz binicilik hizmeti satmıyoruz” dedi Barbara vurgulayarak. “Biz özgürlük sunuyoruz. İşimiz misafirlerimize bir anlık bile olsa kaçmalarına ve daha önce hiç düşünmedikleri birisi olmalarına yardım etmek.”

Sayfa 40: 

 • Değer insanlara yardım etmek anlamına gelir. Beklenmedik girişimcilerimiz her şeyin ötesinde değer sağlamaya odaklandıklarında işlerinin başarılı olduğunu keşfettiler.
 • İnsanlara sahip olmaları gerektiğini düşündüğünüz şeyi değil gerçekten istediklerini verin. Onlara balık verin.
 • Özellikleri listelemek yerine ana faydayı pazarlarsanız fikrinizden kar sağlamanız daha kolay olacaktır. Ana faydalar genellikle fiziksel ihtiyaçlardan çok duygusal ihtiyaçlarla ilgilidir.
 • Çoğu insan bazı şeylerden (para, aşk, ilgi) daha çok ve diğer şeylerden (stres, endişe, borç) daha az ister. Her zaman birisinin hayatını daha iyi hale getirmek için ne alabileceğinize ve ne verebileceğinize odaklanın ve sonra ödeme almaya hazırlanın.

Sayfa 52: Onunla Teksas’taki bir sonraki karşılaşmamızda bir şapka takıyordu ve tepesinde de kayak gözlükleri vardı. “Gözlükler ne iş?” diye sordum. Yanıtı kendine özgüydü: “Seyahat ederken bunları takıyorum ve insanlar da ‘Neden onları takıyorsun?’ diye soruyorlar. O zaman onları tanımak ve dillerini öğrenmek daha kolay oluyor.”

Sayfa 96:

 1. Çözeceğiniz sorunu umursamalısınız ve aynı zamanda umursayan başka insanlar da olmalı. Her zaman kesişim dersini hatırlayın: sizin fikrinizin diğer insanların değer verdikleri şeyle kesişim yöntemi.
 2. Pazarın yeterince büyük olduğundan emin olun. Boyutu, Google’ın anahtar kelimelerinin sayısı ve ilgi oranıyla ölçün: sizin ürününüzü bulmak için kullanacağınız aynı anahtar kelimeler. Ürünü arasaydınız ama var olduğunu bilmeseydiniz hangi kelimelerle arardınız?
 3. Açıkça bilinen sıkıntıyı ortadan kaldırmaya odaklanın. Bir sorunu olduğunu bilen ve bir çözüme ihtiyacı olduğuna ikna olmuş birine birşey satmak, birini çözülmeai gereken bir sorunu olduğuna ikna etmekten daha kolaydır.
 4. Neredeyse her şey ya derin bir sıkıntı ya da derin bir arzu için satılır. Sıkıntıyı ortadan kaldıran bir şeye sahip olmak, bir arzuyu fark etmekten daha etkili olabilir. İnsanlara sıkıntılarını azaltabildiğinizi veya ortadan kaldırabildiğinizi göstermelisiniz.
 5. Her zaman çözüm odaklı düşünün. Sizin çözümünüzün daha iyi ve farklı olduğundan emin olun. Daha ucuz olması gerekmediğine dikkat edin, fiyat üzerinden rekabet etmek genelde kaybettirir. Farklı olmak yetmez, gerekli olan sizi daha iyi yapacak farklılaşmadır. Pazar mevcut çözümlerden zaten memnunsa yeni bir şey çıkarmanın anlamı yoktur, çözümünüz daha iyi ve farklı olmalı. Önemli olan boyutu değil anlamıdır.
 6. Fikrinizi başkalarına sorun ama sorduğunuz insanların potansiyel hedef kitleniz olduğundan emin olun. Diğerleri önemsiz veri sağlayabilir ve bu yüzden önyargılı ve bilgisiz olabilirler.
 7. Yaptığınız şeyle ilgili bir özet oluşturun ve topluluğunuzdan bir alt gruba bunu gösterin. Gizlilik ve geri bildirim şartıyla ücretsiz olarak denemelerini isteyin. Ödül olarak alt grup projeye dahil olduğunu hisseder ve vaiz gibi davranır. Vermek güven ve değer inşaa eder ve aynı zamanda tüm çözümü sunma fırsatı sunar. Bu konuda otorite olmak ve uzmanlaşmak için bir blog kullanın. Hedef kitlenizin takıldığı bloglara yorum yazın.

Sayfa 97: Masrafları düşük tutun. En kısa sürede ilk satışı yapın. Üretimden önce pazar. İlk sonuçlara yanıt verin.

Sayfa 112: Potansiyel müşterilerinizin reddedemeyeceği bir teklifi nasıl oluşturursunuz? Unutmayın, önce insanlara satın almak istedikleri bir şey satmalısınız, yani onlara balık verin. Sonra ürününüzü veya hizmetinizi doğru zamanda, doğru insanlara pazarladığınızdan emin olun. Bazen yanlış zamanda doğru kalabalıkla karşılaşırsını; maraton koşucuları yarıştan sonra mutlu çörek yiyicileri olurlar ama otuzuncu kilometrede değil. Sonra ürün veya hizmeti alın ve ikna edici bir slogana dönüştürün; reddedemeyecekleri bir teklife.

Sayfa 130: Hollywood benzetmesini aklınızda tutmalısınız: Bir lansman için yapabileceğiniz en kötü şey filmi kimseye tanıtmadan gösterime sokmaktır. Çok daha iyi olansa bir hikaye anlatmaktır. Hikaye şu şekilde ilerler:

 • Geleceğe erken bir bakış
 • Bu proje neden önemli olacak
 • Büyük başlangıç için plan
 • Vay canına, neredeyse hazırız
 • Aman tanrım, işte burada
 • İşte nasıl gittiği
 • Saat ilerliyor
 • Bana inandığı için anneme teşekkür etmek istiyorum

Sayfa 150: Güvenilir, kalitesiz olmayan bir tarzda tanıtım yapmaya istekli olmak mikro iş başarısının ana tavrıdır.

Sayfa 158: Bir yarışma ile hediye arasındaki fark oldukça basittir: bir yarışma bir tür rekabet veya değerlendirme içerirken hediye rastgele girdiler ile kazananlara verilen doğrudan ücretsiz şeydir.

Sayfa 165: İşin amacının kar olduğunu unutma. Sevilmek, büyük bir sosyal medya oluşumuna ya da kimsenin satın almadığı harika ürünlere sahip olmak değil. Güzel bir web sitesi veya mükemmel tasarlanmış bir e-posta bülteni ya da inanılmaz popüler bir blog sahibi olmak da değil. Daha büyük işlerde buna “kar ortaklarına karşı sorumluluk” deniyor. İş bir popülerlik yarışması değildir. CEO, “Ama Facebook’ta bizi beğenen bu kadar insana bakın!” diyerek kurtulamaz. Kar ortakları bunu kabul etmez. İşinizin ana kar ortağı sizsiniz ve yatırımınızı korumalısınız. Yenilenen eylemlerin para kazanmakla doğrudan ilişkili olduğundan mümkün olduğunca emin olmalısınız. Hobinizin olması yanlış bir şey değil ama buna iş demek istiyorsanız para kazanmalısınız.

Sayfa 171: Kara odaklanmak için Üç Anahtar Prensip:

 1. Ürün veya hizmetinizi onu üretme maliyetine değil sağladığı faydaya göre fiyatlandırın.
 2. Müşterilere sınırlı fiyat aralıkları sunun.
 3. Aynı şey için birden fazla kere para kazanın.

Sayfa 210: Başarılı bir ortaklık (veya her türlü birleşme), her bir kişinin kendi başına başarabileceklerinin toplamından en az yüzde 33 daha fazla birleşik iş yaratabilmeli. İnsanlar çoğu zaman işi birkaç kişiye dağıtmanın ortaklık olduğunu düşünme eğilimindedir, ama bu sadece alt yükleniciliktir. Gerçek ortaklık sadece görev paylaşımından fazlasını yaratmalıdır.

Koç, yazar ve ortaklık uzmanı Pamela Slim’in katkısı ile işte herhangi bir ortak girişimin başında yapmanız gerekenlerin bir özeti:
 • Para nasıl paylaşılacak? (Genel paylaşımlarda 50-50, 60-40 bölüşüm olur ve büyük pay daha çok çalışan ortağa gider veya 45-45 paylaşılır ve yüzde 10 idari masraflara gider.)
 • Her bir ortağın sorumluluğu nedir?
 • Ortaklar arasında ne tür bilgiler paylaşılır?
 • Proje ortak olarak nasıl pazarlanacak?
 • Anlaşma ne kadar süre için geçerli olacak?
 • Ortaklığı konuşmak için ne kadar sıklıkta görüşülecek?

Sayfa 217: Sizi desteklemesi için yaratılan ekibin yol açtığı sorunları düzeltmek için zaman harcıyorsanız ekip, hayatınızı geliştirmemiş demektir.

Sayfa 233: Tüm kötü günlerin iki ortak noktası vardır: Yapılacak doğru şeyi bilirsiniz ama birisinin bunu yapmamanız için sizi ikna etmesine izin verirsiniz.

Sayfa 241: Ölçülebilir bir iş hem öğretilebilir hem de değerli bir şeydir. Yeminli müşavirlik işi son derece değerli bir hizmettir ama kolayca öğretilemez. Öte yandan restoranda birilerine masalara nasıl bakacağını birkaç dakika içinde öğretebilirsiniz ama bu değerli biz hizmet değildir. Bu nedenle yüksek karla kolayca satılabilecek potansiyeli olan bir iş hem öğretilebilir hem de değerli olmalıdır.

Sayfa 242: Ölçülebilir bir iş hem değerli hem de öğretilebilirdir. İşinizi satmak isterseniz ekipler oluşturmalı ve iş sahibine bağımlılığı azaltmalısınız.

Mehmet Davut tarafından yayınlandı

Girişimci, Yazılım Geliştiricisi, Astrolog

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.